FSMVÜ | Meslek Yüksekokulu
 
Anasayfa  |   İletişim  | EN  |
Meslek Yüksekokulu
YÖK ATLAS
Adalet
Adalet (Burslu)
Adalet (% 50 İndirim)
Adalet (% 25 İndirim)
Adalet (İ.Ö)
Adalet (Burslu) (İ.Ö)
Adalet (% 50 İndirim) (İ.Ö)
Adalet (% 25 İndirim) (İ.Ö)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Burslu)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (% 50 İndirim)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (% 25 İndirim)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (İ.Ö)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Burslu) (İ.Ö)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (% 50 İndirim) (İ.Ö)
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (% 25 İndirim) (İ.Ö)
Çocuk Gelişimi
Çocuk Gelişimi (Burslu)
Çocuk Gelişimi (% 50 İndirim)
Çocuk Gelişimi (% 25 İndirim)
Çocuk Gelişimi (İ.Ö)
Çocuk Gelişimi (Burslu) (İ.Ö)
Çocuk Gelişimi (% 50 İndirim) (İ.Ö)
Engelliler İçin Gölge Öğreticilik (Burslu)
Engelliler İçin Gölge Öğreticilik (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
Staj

Adalet Programı öğrencilerinin yaz stajlarını, devam eden salgın süreci nedeniyle zoom üzerinden yapılacak olan, katılımın zorunlu olduğu staj eğitim seminerleri ve dijital dava dosyası hazırlanması şeklinde yapmalarına karar verilmiştir.

Staj dosyasının içeriği ve örnek staj dosyası hakkında yapılacak staj eğitim seminerlerinin ardından öğrencilerin dijital dava dosyası hazırlayarak aşağıda belirtilen şekilde teslim etmeleri gerekmektedir.

1. STAJ EĞİTİM SEMİNERLERİ

Staj Eğitim Semineri 1: 26.07.2021 Pazartesi Saat 13:00

https://fsm-edu-tr.zoom.us/j/98825525056?pwd=bU9nS0tZVVNwY3Q2Qkh1empKSmxtZz09

Meeting ID: 988 2552 5056

Passcode: 633331

Staj Eğitim Semineri 2: 27.07.2021 Salı Saat 13:00

https://fsm-edu-tr.zoom.us/j/95631143496?pwd=bjVDVkcvalBDcmhmbWhhTUc1SERMQT09

Meeting ID: 956 3114 3496

Passcode: 860189

Staj Eğitim Semineri 3: 28.07.2021 Çarşamba Saat 13:00

https://fsm-edu-tr.zoom.us/j/98423312792?pwd=RmJNOW1rOHExQ1N6c2ROc3cxWHJlQT09

Meeting ID: 984 2331 2792

Passcode: 033131

2. STAJ DOSYASI

Aşağıda yer alan olaya istinaden, talep edilen belgeler hazırlanarak dijital dava dosyası oluşturulacaktır.

“Meslek Yüksekokulu Staj Formu”, staj dosyasının ön kapağı olacak şekilde hazırlanarak dosyaya eklenecektir. Staj evraklarının tamamı tek bir pdf dosyası olarak 20.08.2021 tarihine kadar myo@fsm.edu.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Meslek Yüksekokulu Staj Formunu indirmek için tıklayınız.

3. DAVA OLAYI

Ailesiyle birlikte Antalya’da yaşayan Bahar, beş çocuklu bir ailenin en küçüğüdür. Ailesinin tek kız çocuğu olan Bahar, ailenin gözbebeği olarak büyütülmüş, evde özel hocalarla yürütülen düzenli bir eğitim almış, ortaokul ve liseyi açık öğretimden tamamlamıştır. Ailesinden gizlice girdiği üniversite sınavında İstanbul’daki bir üniversitenin anaokulu öğretmenliği bölümünü kazanmıştır. Bahar’ın ağabeyleri, onun İstanbul gibi büyük, karmaşık ve suç oranı yüksek bir şehirde okumasına karşı çıkmıştır. Bahar’ın, babasını ikna etmesi üzerine ağabeyleri onu İstanbul’da bir yurda yerleştirerek dönüşümlü olarak her hafta ziyaret etmeye başlamışlardır. 

Annesiyle birlikte İstanbul’da yaşayan Serkan, çocukluğundan beri deli dolu, hareketli, zeki, başarılı, hem okuyan hem de ailesinin geçimine destek olmak için okul dışındaki zamanlarında çalışan bir gençtir. Evin iki oğlundan küçüğü olan Serkan, babasını küçük yaşlarda kaybetmiştir. Serkan’ın ağabeyi, babasının vefatı sonrasında evi terk etmiş, birden çok suça karışmış, sabıkası olan bir kişidir. Serkan bu süreçte annesinin ve evin ihtiyaçlarını karşılamak için çok çaba sarf etmiştir. Bu durumda dahi okulunu ihmal etmeyen Serkan, üniversite sınavında İstanbul’daki bir üniversitenin matematik öğretmenliği bölümünü kazanmıştır.

Aynı dönemde üniversiteye başlayan Bahar ve Serkan ilk yılın sonlarına doğru, gönüllü olarak çalıştıkları öğrenci kulübünün sosyal sorumluluk projesinde tanışmışlardır. Yaklaşık dört yıllık bir arkadaşlık sürecinin sonunda evlenmeye karar vermişler ve düşüncelerini aileleri ile paylaşmışlardır. Bahar’ın ağabeyleri bu evliliğe razı olmamış, uzun süre ayak diremişlerdir. Bahar’ın babasının desteği ve isteği üzerine onlar da duruma rıza göstermişlerdir.

Bahar ile Serkan, öğretmenlik atamalarının birlikte yapılabilmesi için 2021 yılı Nisan ayında, resmi nikâh töreni yapmışlar, pandeminin seyrine göre düğün merasimi yapılmasına karar vermişlerdir. Her ikisi de Burdur’un Gölhisar ilçesine atanmış ve burada göreve başlamışlardır. Pandeminin büyük ölçüde etkisini kaybettiği Temmuz ayında görkemli bir düğün merasimi gerçekleştirilmiştir. Kardeşinin zengin bir ailenin kızıyla evlendiğini duyan Serkan’ın abisi, yıllardır ailesi ile görüşmemesine ve davetli olmamasına rağmen, düğüne katılmıştır.

Bütün düğün masrafları (düğün salonunun ücreti, canlı müzik ekibinin ücreti, yemek ve ağırlama masrafları gibi) Bahar’ın babası tarafından karşılanmıştır. Düğünde Bahar’a toplamda bir kilogram kadar ziynet eşyası hediye olarak takılmıştır. Bahar’ın annesi Serkan’a yıllardır kızının düğününde damadına takdim etmek için sakladığı, aile yadigârı saati hediye etmiştir. Düğün merasimi boyunca misafirler gönüllerince eğlenmişlerdir. Düğün sonunda Bahar ve Serkan’ın yakınları yöresel oyunlarını sergilemek istemişlerdir. Oyun ve müzik konusunda yaşanan tartışma büyümüş, Serkan’ın abisinin ruhsatsız silahı ile rastgele ateş etmesi üzerine Bahar’ın babası, ağır yaralanmış ve kurtarılamayarak vefat etmiştir. Çiftin en mutlu günleri kana bulanmış ve Bahar, hayatı boyunca en büyük destekçisi olan babasını kaybetmiştir. Serkan, bu zor süreçte Bahar’a destek olmuş ancak Bahar, düğündeki kavga ve kurşun sahnesini bir türlü unutamamış, babasının Serkan’ın abisi tarafından öldürülmesini kabullenememiştir. Bahar, boşanmaya karar vererek bir avukata boşanma davası açması için vekâlet çıkarmıştır.

TARAFLAR

Bahar:

Bahar, Gölhisar ilçesindeki öğretmenlik görevine devam etmektedir. Ziynet eşyaları ile pek kişisel eşyasını evde bırakarak apar topar Serkan ile oturdukları evden ayrılmış ve bir otele yerleşmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği dilekçe ile mazeret bildiriminde bulunmuş ve öğretmen açığı olan başka bir ilçeye tayin talebinde bulunmuştur.

Bahar, avukatına boşanma davası açması için özel vekâletname tanzim ederek bir an önce işlemlere başlanması talimatını vermiştir. Serkan’ı da üzmeden bu süreci tamamlamak istediği için, avukatının öncelikle Serkan ile anlaşmalı boşanma hususunda görüşme yapmasını, Serkan’ın bunu kabul etmemesi halinde, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayanan boşanma davası açılmasını isteğini belirtmiştir. Bahar’ın avukatı, Serkan ile görüşerek durumu iletmiştir. Serkan Bahar’ın avukatına, onu çok sevdiğini ve ondan ayrılmak istemediğini belirtmiştir. Bunun üzerine avukat dava dilekçesinde, tüm olanları Bahar cephesinden izah ederek boşanma talebini dile getirmiştir.

Bahar’ın maddi/manevi tazminat ve yoksulluk nafakası talebi bulunmamaktadır. Evlilik birliğinin sona erdirilmesine, düğünde kendisine takılan, 20 (yirmi) adet bilezik, 30 (otuz) adet tam altın, 50 (elli) adet çeyrek altının aynen iadesine, aynen iade mümkün değilse 500.000 TL (beşyüzbintürrklirası) olan bedelinin yasal faiziyle birlikte kendisine ödenmesine karar verilmesini talep etmektedir. 

Serkan:

Serkan, Bahar’ı çok sevdiği ve onu yalnız bırakmak istemediği için boşanmayı kabul etmemektedir. Maddi/manevi tazminat ya da nafaka gibi bir talebi de olmayan Serkan, boşanma talebinin reddi ve evlilik birliğinin devamı yönünde karar verilmesini talep etmektedir.

TANIKLAR

Bahar’ı abisi Kemal:

Babasının vefatına sebep olan olay gününü ve sonrasında yaşananları anlatmış, bu durumda artık Bahar’ın Serkan ile evliliklerini sürdürmesine imkân olmadığını, böyle bir aileye kardeşini emanet edemeyeceklerini belirtmiştir.

Bahar’ın arkadaşı Leyla:

Bahar ile Serkan’ın çok iyi anlaşan, birbirilerine saygılı ve sevgi dolu bir çift olduklarını, aile hayatlarındaki mutluluklarının işlerine de yansıdığını, her ikisinin de iyi birer öğretmen ve rol model olduklarını, yaşanan olaydan çok büyük üzüntü duyduğunu, babasının vefatından sonra Bahar’ın durumu kabullenmek için çok çabaladığını, Serkan’ın da ona destek olmak için elinden geleni yapmaya çalıştığını ancak Bahar için çok zor bir durum olduğunu belirtmiştir.

Serkan’ın arkadaşı Metin:

Bahar ile Serkan’ın örnek bir çift ve öğretmen olduklarını, Serkan’ın Bahar’ı çok sevdiğini, Serkan’ın o vahim olay sonrası, Bahar’a fazlasıyla destek olduğunu ancak Bahar’ın bu desteği yeterli bulmadığını, Bahar için her ne kadar zor bir durum olsa da ancak birlikte üstesinden gelebileceklerine inandığını belirtmiştir.

4. HAZIRLANMASI GEREKEN BELGELER

  1. Dava Dilekçesi
  2. Tensip Zaptı
  3. Tebliğ Mazbatası
  4. Cevap Dilekçesi
  5. 1. Duruşma Tutanağı
  6. 2. Duruşma Tutanağı
  7. 3. Duruşma Tutanağı
  8. Karar Duruşması Tutanağı
  9. Gerekçeli Karar
  10. Gerekçeli Kararın Tebliği

5. DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Staj dosyaları; staj seminerlerine katılım, belge sayısı, belgelerdeki maddi içerik, şekli içerik ve hukuk dili açısından değerlendirilecektir.

Staj dosyası belgelerinin on parmak  F klavye kullanılarak yazılması tavsiye edilmektedir. Örnek staj dosyası taslağına ulaşmak için tıklayınız.
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi