Kabin Memuru Temel Emniyet Eğitimi Yetki Belgesi

17 Ocak 2018

Üniversitemiz, 3 Kasım 2016 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM)  “Kabin Memuru Temel Emniyet Eğitimi Yetki Belgesi ve Cabin Crew Training Manual Onay Sertifikası” alarak SHGM onayına sahip dört üniversiteden biri olmuştu. Bir yılın ardından, Ekim-Aralık 2017 tarihlerinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yapılan denetimlerin neticesinde belirlenen şartları taşıması koşuluyla bu belge "süresiz" olarak değer kazandı.

Havacılık sektörü, uçuş emniyeti ve güvenliğinin sağlanması adına hem ulusal hem de uluslararası düzenlemelere tabidir. Bu belge ile Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı bünyesinde verilen derslerin, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Türkiye'nin de üyesi bulunduğu Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) ile Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık düzenlemelerine uygunluğu onaylanmış oldu.

Bu onay ile Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı mezunlarımızdan “Temel Emniyet Sertifikası” almaya hak kazananlar, işe alım sürecinde öncelik kazanacaklardır. Ayrıca mezunlarımız bu sertifika ile EASA üyesi ülkelerde çalışma imkânı elde edeceklerdir.