Final Sınavları Hakkında

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı Öğrencilerimizin Dikkatine;

 1. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı olarak final sınavlarımız “12-22 Haziran 2023” tarihleri arasında “çevrimiçi-senkron” olarak planlanmıştır.
 2. Final  sınavlarınız 2 şekilde olacaktır;
 1. Derste yapılan sunumlar ve ödev istenen dersler için ödevlerin teslimi
 2. LMS sisteminden sınavın başlatıldığı saatte  ve  Zoom üzerinden sınav saatinden 20 dk önce  ilgili Zoom ID’sine bağlanarak
 1. “İngilizce Konuşma Becerileri” ve “İleri Konuşma Becerileri II” derslerinin ara sınav değerlendirmesi, ara sınavdan 15. Haftaya kadar olan süreçte yapılan sunumların değerlendirilmesi şeklinde olacaktır.
 2. LMS üzerinden yapılacak sınavlarla ilgili bilgilendirme kılavuzu hazırlanmış olup, buradan ulaşabilirsiniz. 
 3. Çevrimiçi-senkron sınavlarda öğrencilerimizin belirtilen sınav saatinden 15 dakika önce bilgisayar/telefon/tablet üzerinden verilen Zoom ID’sine bağlanması ve 2 kamera açması gerekmektedir. Öncelikle Zoom üzerinden öğrencilerin 2 kamera kontrolü yapılacak ve yoklama alınacaktır. Kamera kontrollerinden sonra sınav LMS üzerinden başlatılacaktır. Yalnızca “Zoom’ da kamera kontrolü yapılan öğrencilerin” LMS Sınavı geçerlidir. Kamera açısı ve kurulum ile ilgili detaylar aşağıda belirtilmiştir.
 4. Temel İngilizce II ve Havacılık İngilizcesi derslerinde LMS sınavından 15 dakika sonra konuşma sınavı başlayacaktır. Tüm öğrenciler sınav başlangıç saatinde verilen Zoom ID’de hazır beklemek durumundadırlar. Tüm öğrenciler sırayla sınava alınacaktır.
 5. Türkçe Mülakat Teknikleri ve İngilizce Mülakat Teknikleri derslerinin final sınavı yüz yüze yapılacak olup, öğrenciler aynı anda Türkçe ve İngilizce Mülakata gireceklerdir. Sınav günü herkesin aynı saatte ilgili sınıf önünde hazır beklemesi gerekmektedir.

 

Çevrimiçi-senkron sınavlar ile ilgili kurallar aşağıdaki gibidir;

ÇEVRİMİÇİ-SENKRON SINAV KURALLARI:

 1. Sınav için belirtilen Zoom ID’de sınavdan 15-20 dakika önce giriş yapılması gerekmektedir. Sınav saatinden geç gelen öğrenciler sınava alınmayacaktır.
 2. Öğrenciler sınav boyunca öğrenci veya TC kimliklerini yanlarında bulundurmalıdır.
 3. Sınavlara katılabilmek için öğrencilerin iki kamera şartını (Biri yüzünüzü göstermek için sınavı gerçekleştirdiğiniz aygıtın (bilgisayar, tablet veya telefon) ön kamerası, öteki ekranınızı ve ellerinizi göstermek için bir telefonun arka kamerası) sağlaması gerekmektedir.
 4. İngilizce Mülakat Teknikleri sınavında da iki kamera şartı aranmaktadır.
 5. Sınav öncesinde sınava girilecek cihazlara Zoom uygulamasının kurulumunun yapılmış olması gerekmektedir.
 6. Ad-soyadlarınızı iki cihazda da kullanarak sınıfa katılmanız gereklidir. Cihazlar “ad-soyad 1” ve “ad-soyad 2” olacak şekilde isimlendirilmelidir (Örneğin: Ali Tok 1 / Ali Tok 2). Aksi takdirde, öğretim görevlisi sizi sınıfa kabul etmeyebilir.
 7. Sınavda kulaklık kullanımı “kesinlikle yasaktır”.
 8. Öğrencilerin sınav boyunca mikrofonu açık tutmaları gereklidir. Ses kontrolü öğretim görevlilerinde olacaktır ve gerektiğinde öğrencileri sessize alabilirler.
 9. Öğrencilerin sınava katılacağı oda boş olmalı(kedi,köpek dahil kimse olmamalı) , arkadan sınav konsantrasyonunu bozacak herhangi bir gürültü gelmemelidir.
 10. Kameranızın açısı, yüzünüzün görülebileceği ışık açısında olmalı, yüzünüz ve ekranınızda karanlık ya da parlaklık olmamalıdır.
 11. Sınavlarda kullanılacak masanın üzerinde yalnızca yüz görüntünüzü alacak, sınavı yapacağınız aygıtlar (bilgisayar, tablet veya telefon), ekranınızı çekecek aygıtı sabitleyeceğiniz eşya, şeffaf ambalajsız bir su şişesi/bardak, kimlik olmalıdır.
 12. Sınav esnasında kopya çekme ihtimali doğurabilecek herhangi bir program, bağlantı veya eklenti kullanmak yasaktır. Kullandığı tespit edilen öğrencinin sınavı geçersiz sayılır.
 13. Yukarıdaki talimatlara ve gözetmen öğretim görevlilerinin sınav esnasındaki talimatlarına uymayan öğrencinin sınavı geçersiz sayılacaktır.
 14. Sınavı erken bitiren öğrenci, Tümünü gönder ve bitir” butonuna basıp, sınavı gönderdiğinden emin olmalıdır.  Durum kısmında ‘Bitti’ yazısını gören öğrenci Öğretim görevlisinden izin isteyerek verilen onayın ardından Zoom’dan çıkış yapabilir.
 15. Öğretim görevlisine bilgi vermeden sınavdan çıkış, sınavı terk manasına gelip sınavınızın geçersiz sayılmasına sebep olabilir.
 16. Sınav süresince ihtiyaç molası kullanmak yasaktır.
 17. Sınavlar sınav esnasında yaşanabilecek sorunlara delil olması için online olarak kaydedilecektir.
 18. Sınav öncesinde grubunuzu aşağıda yer alan tablodan kontrol ediniz.
 19. Sınav gününden önce kamera ve mikrofonlarınızın çalıştığından emin olunuz.
 20. Sınava okulda katılmak isteyenlerin, sınav koşullarını karşılayabildiklerini önceden kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

İNGİLİZCE DERSLERİ SINAV GRUPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KABİN DERSLERİ SINAV GRUPLARI İÇİN TIKLAYINIZ